Počasí aktuálně

Navigace

Hurricanes in History

Historie hurikánů

Please note that the following list is not exhaustive and does not include every notable storm in history.

Vezměte prosím na vědomí, že následující seznam není kompletní a nezahrnuje všechny významné bouře v historii.
Odkazy v menu jsou na stránky archivu Národního centra hurikánů. Stránky jsou v anglickém jazyce.

Reklamní sdělení
Mít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S PageRide je můžete mít i Vy. Založte si je ještě dnes.
Poznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA. Návod jak na to, najdete zde.

Saffirova-Simpsonova stupnice

Saffirova-Simpsonova stupnice je stupnice pro klasifikaci tropických cyklón na západní polokouli, které přesáhly intenzitu tropické brázdy nízkého tlaku a tropické bouře, čímž se staly hurikány

Supnice má 5 stupňů

ST.1: Obvykle nejsou způsobeny velmi závažné škody velkého rozsahu. Zpravidla jsou to ulámané větve stromů, vývraty stromů, škody na střešní krytině. 

ST.2: Bouře této intenzity ničí střešní krytinu, poškozuje střešní konstrukce, působí škody na vegetaci, reklamních tabulích a přístavních zařízeních.

ST.3: Hurikány této a vyšší síly dostávají své jméno , ale jen pokud se vyskytnou v Atlantiku nebo východním Pacifiku. Tyto bouře mohou způsobit poškození nebo úplné zničení malých budov, zvláště s dřevěnou konstrukcí. Budovy bez pevných základů, například mobilní domy, jsou obvykle zničeny. Záplavy na pobřežích ničí malé budovy, zatímco ty velké jsou poškozeny záplavovými troskami.

ST.4: Hurikán čtvrtého stupně působí podstatně rozsáhlejší škody. Jsou běžná poškození až téměř úplné zničení obytných domů, průmyslových staveb. Voda začíná zaplavovat vnitrozemí. Mohou být hlášeny i oběti na životech.

ST.5: Hurikán stupně 5 takřka zničí vše co se mu postaví do cesty. Co nezničí, tak nenávratně poškodí. Škody jsou obvykle velkého rozsahu co do zničených budov tak i infrastruktury. Je zaplavené velké území, zničena veškerá úroda. Jsou hlášeny oběti na životech.

ST.6: Tento stupeň byl vědci navržen ale ve stupnici se zatím nepoužívá.

Hurikánům předchází tropická bouře a tropická deprese.

Často se lidé ptají: co je horší, tornádo nebo hurikán? Tak samozřejmě tornádo i hurikán jsou ničivé a velmi nebezpečné jevy. Tornádo může způsobit značné škody ale jen na teoreticky malém území a má krátkou životnost, zpravidla trvá jen několik minut.

Hurikán působí škody na větší územní ploše. Má životnost delší, i více jak jeden týden. Pravda je, že když se dostane nad pevninu, začne slábnout. Ale i tak než se dostane k pobřeží, už jsou zřetelné značné škody. Hurikán je velmi rozsáhlá bouře.

O tornádech a jejich nebezpečí, někdy příště.

 

Zpět     Úvodní stránka
Tvorba webových stránek na PageRide | Nahlásit obsah